Vill du också byta din hyresrätt?
- Se all information och fler annonser
- Bytesförslag anpassade för dig
- Enkel registrering på 2 minuter
Gnesta, Södermanlands län
4 rum ∙ 88 kvm ∙ Vån 2
13 670 kr/mån
Annonsnummer: 572254
Perfekt boende med fantastiskt läge i natursköna Gnesta. Huset är byggt 2015 och vi är första hyresgäst. Till lägenheten hör ett stort förråd i källaren. Det finns garage och även utomhusparkering att hyra (kö via Gnestahem). Det är också gott om gratisparkeringar i området. Tvättstuga för grovtvätt finns, vanlig tvättmaskin och torktumlare har vi i lägenheten. Köket är utrustat med kyl och frys, diskmaskin, mikorovågsugn och givetvis allt annat man normalt finner i ett kök. Stor balkong i söderläge. Lägenheten är genomgående, med fönster både i norr och söder. Samtliga sovrum ligger i norr, vilket gör att det sommartid är svalt, även under de hetaste sommardagarna.
Alldeles utanför huset ligger en badstrand och fina promenadstråk utmed Frösjön. Det tar fem minuter att promenera till Gnesta station där pendeltåg, regionaltåg och bussar finns.
I Gnesta finns all den service man behöver, ICA, Hemköp och Coop, Systembolaget, frisörer, tiotalet restauranger, bank, post, två apotek, fyra bensinstationer, järn-, färg- och elbutiker, brädgård, badhus, gym och, som sagt, en badstrand alldeles utanför dörren. Här finns också ishall, flera skolor och vårdcentral.
Får man någon gång för sig att lämna Gnesta, så tar pendeltåget 20 minuter till Södertälje och därifrån 35 minuter till Stockholm. Med bil är restiden till Stockholm 45-50 minuter. Regionaltåg till Stockholm tar 30 minuter utan byten. Är man på väg någon annanstans i Sverige, så går tågen naturligtvis åt båda hållen. Malmö, Köpenhamn, Örebro, Göteborg o.s.v. når man från Gnesta, med byte i Katrineholm eller Hallsberg..
Gnestahem är en utmärkt hyresvärd. Det är lätt att få tag på dem på telefon och de kommer pronto om man felanmäler något.
Vi trivs fantastiskt bra, men lägenheten börjar bli för stor för oss. Vi tillbringar dessutom delar av året utomlands och det känns onödigt att ta upp plats andra kanske har större behov av.