Vill du också byta din hyresrätt?
- Se all information och fler annonser
- Bytesförslag anpassade för dig
- Enkel registrering på 2 minuter
Eriksberg-Håga, Uppsala
3 rum ∙ 78 kvm ∙ Vån 1
8 000 kr/mån
Annonsnummer: 1174860
Publicerad: 2024-11-29
BYTES mot 3:a eller 4:a beroende på läge.
Har en 3a på 78kvm i Eriksberg. 1 trappa upp, hörnlägenhet. Nära till centrum och resecentrum, mycket bra bussförbindelser. Naturnära, med både Stadsskogen och Hågadalen inom gångavstånd. Ca 800m till Västertorg med bl a Hemköp, Coop och apotek.
Lägenheten har balkong i vinkel mot innergården. Det är en äldre lägenhet (bla finns kornischer kvar), med inbyggda garderober i hallen och båda sovrummen. Hallen är dels entre'hall med klädhängare och dörr till badrummet, dels en större, möblerbar del med dörrar till kök och ett sovrum (jag har haft bokhylla och läsfåtölj i den större delen av hallen). Vardagsrum har dörr till sovrum och balkong. Vardagsrum och båda sovrummen har fönster mot Stadsskogen, köket mot innergården. Tvättstuga och miljöstuga på samma gård. Lekplats på innergården, samt bom vid infart.
Utrymme för hyresgäststyrt underhåll 2025 (dessutom väntar renovering från Uppsalahem, som du som hyresgäst kan vara med och påverka till viss del. När är ännu inte klart). Hyreshöjning klar, hamnar vid 8000/mån.
Varmt & kallt vatten ingår i hyran, så gör även värme (upp till 20 grader) och grundutbud Open Universe. Även att använda tvättmaskiner, torktumlare och torkskåp (än så länge, har inte hört om något annat).
ÖNSKAR BYTA TILL EN 3:A i, eller strax utanför, Uppsala. Balkong/uteplats är ett måste - även hiss, om det inte är nb. Vi är två som tänker bli sambo.
Alla områden av intresse! 😃