Vill du också byta din hyresrätt?
- Se all information och fler annonser
- Bytesförslag anpassade för dig
- Enkel registrering på 2 minuter
Bagaregården, Göteborg
2 rum ∙ 54 kvm ∙ Vån 2
9 777 kr/mån
Annonsnummer: 1135590
Publicerad: 2024-03-09
Hyran är uppdaterad (2025)
Fin, nyrenoverad (2018) tvåa, nytt kök med diskmaskin och nytt badrum med dusch. Intill Gubberoparken, fantastiskt grönområde och underbar park.
Lägenheten är på 2:a våningen, men från balkongsidan (mot parken) är den 3 våningar upp (1:a balkongen är en våning upp från källarplan). Det finns en hiss av mindre storlek, ej tillgänglighetsanpassad.
Söker en trea, helst i Olskroken men kan tänka mig Gårda, Stampen, Heden, Linné. Jobbar nära Scandinavium så om det finns något byte inte långt från jobbet kan jag tänka mig lämna Olskroken (men helst inte). Det är inte bråttom med en flytt, jag kan vänta tills rätt byte dyker upp.
Balkong mot parken, tyst och lugnt. Nära till spårvagnar och buss (vagn nr. 1,3,6,8, buss 17) och det finns flera affärer och restauranger i Olskroken nära lägenheten. Väldigt trevliga grannar. Finns ett stort cykelförråd i källarplan intill tvättstugan. Två ingångar, en från Norra Gubberogatan och en från Gubberoparken. Stortrivs verkligen och skulle inte flytta om jag inte var i behov av större boende. Det är underbart att bo intill parken, den känns större än vad den är. Den är välbesökt och på våren och sommaren är det skönt att sitta ute. Lägenheten är långt in i parken och man störs inte av ljud från folk som är ute eller från spårvagnshållplatsen. Det är inte heller långt till källsorteringen (skönt att inte behöva gå långt med kartongerna etc). I sopprummet kan man ställa grovsoppor om det behövs.
Promenadavstånd till centrala Göteborg. Och nära till Delsjön och Härlanda tjärn. Perfekt läge för den som vill bo nära grönområde men väldigt centralt.
Jag har inte längre betalversionen.