Katarina-Sofia, Stockholm

Götgatan 58

1 mot 1

3.5 rum ∙ 84 kvm ∙ Vån 3

12 901 kr/mån

Annonsnummer: 1021421

Publicerad: 2022-03-06

Hiss
Badkar

Om boendet

Bostadstyp Hyresrätt Hyresvärd Olov Lindgren AB

Vi har en fin funkislägenhet från 1932 på Götgatan 58, alldeles intill Medborgarplatsen. Här är det nära till det mesta, t-bana, pendeltåg och ett flertal bussar samt till butiker, biografer, biliotek, teater, simhall, gym och en mängd restauranger. Hyran på 12 901 är den förhandlade för 2024.

Hyresvärden är Olov Lindgren som flera år i rad har fått pris som bästa hyresvärd. Det är en välskött fastighet och det är lätt att få hjälp med reparationer om det behövs.

I huset finns cykelrum, barnvagnsrum och återvinningsrum (så man behöver inte gå ut för att slänga glas och grovsopor). Det finns även en stor gemensam terrass på taket där det är mysigt att sitta på sommarkvällar och kanske ta med lite mat och dryck, möjlighet att grilla finns också. I anslutning till terrassen finns en bokningsbar bastu och relaxrum. Det finns tre fina tvättstugor i huset, alla har tre tvättmaskiner, två torktumlare och ett torkskåp samt en liten varmmangel. Det är väldigt lätt att få tider och det är bara att ta hissen ned.

Lägenheten består av tre och ett halvt rum samt kök och badrum. Enligt kontraktet är det tre rum och kök, men vi har tagit med ”halvan” i annonsen då den ingår i bostaden.

Vardagsrummet har två fönster (treglas) ut mot Götgatan samt vackra skjutdörrar mot halvrummet. Det stora sovrummet har ett fönster och en fransk balkong mot innergården, en inbyggd garderob samt en garderobsvägg. Det tredje rummet är en så kallad jungfrukammare och har en liten garderob samt fönster mot gården. Det rummet kan exempelvis passa som barnrum, gästrum eller som vi har gjort, till en ”vinbar” med barbord och hyllor för diverse matvaror.

Halvrummet som är ca 10 kvm, fungerar som tv-rum men kan även exempelvis användas som matrum eller liknande. Vardagsrummet, stora sovrummet och ”halvan” har fiskbensparkett, lilla sovrummet och hallen har parkett. Badrummet är helkaklat, har badkar och det finns även uttag för tvättmaskin. Till lägenheten hör även ett källförråd.

Köket har skåpsluckor från Ballingslöv, hel kyl och frys samt spishäll. Vi har ett barbord i köket men man kan även ha ett köksbord med plats för tre personer. Fönstret är mot innegården. Hallen har en inbyggd garderob samt garderobsvägg med städskåp.

Varför vill vi då byta? Vi har nu nått pensionsåldern och önskar en mindre lägenhet med lägre hyra och gärna med balkong. Vi trivs väldigt bra på Söder och vill bo kvar här.




Läs mer om bostaden

Är du intresserad av ett byte?
I området
Kollektivtrafik
Buss
Medborgarplatsen (42 meter)
Tunnelbana
Medborgarplatsen (109 meter)
Restauranger
Exit Lounge & Bar
Götgatan 53 (21 meter)
Restaurang Noodlehouse
Götgatan 62 (44 meter)
Skolor och barnomsorg
Björns Trädgård Parkleken
Götgatan 45 (155 meter)
Korallen & Safiren Förskola
Västgötagränd 17 (179 meter)
Affärer
Sandströms Kött & Catering
Medborgarplatsen 3 (148 meter)
Himalaya Te & Kaffe AB
Medborgarplatsen 3 (148 meter)
Önskad bostad

Vill du också byta din hyresrätt?

  • Se all information och fler annonser
  • Bytesförslag anpassade för dig
  • Enkel registrering på 2 minuter
rum
Minst antal kvadratmeter
Högsta hyra
Krav
Övriga preferenser

Vill du också byta din hyresrätt?

  • Bytesförslag anpassade för dig
  • Hjälp genom hela bytet
  • Enkel registrering på 2 minuter
Kom igång gratis