Vill du också byta din hyresrätt?
- Se all information och fler annonser
- Bytesförslag anpassade för dig
- Enkel registrering på 2 minuter
Bandhagen, Stockholms län
2 rum ∙ 55 kvm ∙ Vån 2
7 000 kr/mån
Annonsnummer: 1017556
Publicerad: 2022-02-21
Obs: jag jobbar utomlands denna vinter/vår och kommer hem i maj. Är ganska tillgänglig på chatt men kan inte fixa visning nu.
Jag söker just nu ANTINGEN en jättelägenhet där jag kan dela med vänner, ELLER en tokbillig etta! Jag vill få ner mina boendekostnader så att jag har råd att jobba i mitt roliga ostadiga låglöneyrke.
Min största dröm är en uteplats som känns som en egen trädgård!
Detta är en trevlig gavellägenhet med fönster åt tre håll - vardagsrummet har åt två håll. 50-talshus med bra detaljer, t ex utdragbar skärbräda i köket, tvättställning ovanför badkaret och otroligt bra förvaring (både i lägenheten samt källarförråd OCH potatiskällare!). Det är inte lyhört, jag hör bara grannarna om vi är ute på våra balkonger samtidigt.
Området är lugnt på gränsen till dött. Gröna fina kvarter. Låg trafik, låg brottslighet. Det är nära till både Bandhagen centrum (4-5 minuters promenad) och Högdalen centrum (7-10 minuter).
Jag har bott här sen 2019 och trivs jättebra. Husvärden är fantastisk, hon kommer direkt när man felanmäler (samma dag eller dagen efter) och fixar allt.
Köket: massor av förvaring från golv till tak, massor av eluttag också. Ett stort skafferi med ventil ut så att det är svalt. Det är gasspis. Det var lite ovant när jag flyttade in, men nu tycker jag det är bra pga det blir varmt snabbt. Ingen diskmaskin men jag tror man kan skaffa. Utsikt mot gården. Morgonsol.
Sovrummet: två inbyggda garderober (ena har hyllor, andra har stång) plus överskåp. Fönster mot gården. Morgonsol.
Vardagsrummet: ovanligt stort. Glasdörrar in från hallen. Gavelfönster mitt emot glasdörrarna. Stort fönster med djup fönsternisch som man kan sitta i eller ha stora växter i. Det kommer in bra med dagsljus, men solen ligger inte på genom fönstren, så det är svalt på sommaren. Balkong med eftermiddagssol. Utsikt mot baksidan. "Nytt" parkettgolv, det lades när jag flyttade in 2019.
Hallen: säkerhetsdörr. Brevinkast, posten direkt på dörrmattan. Korridor till badrummet med städskåp, linneskåp, tvättskåp, garderob och tre överskåp. Man får även plats med hyllor, jag har en bokhylla med återvinningskärl.
Badrummet: två badrumsskåp av någon anledning. Badkar. Torkställning som man hissar ner från taket. Duschen är ny, och toaletten var också ny när jag flyttade in 2019. Fönster mot baksidan.
Man bor som sagt mitt emellan två centrum med kort gångavstånd till båda, längs med parken Bandängen. Bandhagen har mest tunnelbanan, Ica och pizza, men det finns lite andra grejer också. I Högdalen finns både billiga och dyra mataffärer, bra secondhand, sushi, djuraffär, vårdcentral, tandläkare, badhus, idrottshall, bibliotek, gym, apotek, systembolag, skejtpark och allt annat civilisationen kräver. På Bandängen finns flera ovanliga lekplatser, plaskdamm, utegym och en gård med djur. Du har även 20 minuters promenad till det alternativa kulturhuset Cyklopen om det är din grej.
Svinbra kommunikationer, både tuben och stombussarna 172 och 173 (till t ex Älvsjö, Huddinge, Hökarängen, Farsta, Kungens kurva och andra metropoler). Tio minuter buss till pendeltåget i Älvsjö. Med tunnelbanan är det 13 minuter till Medis och 19 minuter till T-centralen. Obs att denna lägenhet ligger innanför Högdalen på tunnelbanelinjen, så på sena kvällar när vissa turer inte går hela linjen blir du inte påverkad!
Gillar du spenat är det nära till Majroskogen och naturreservaten i Rågsved, bra löparspår i båda. Här skryter vi även med utsikten från Högdalstoppen. Den är faktiskt rätt bra.
Nackdelar? Ytskikten är ärligt talat lite slitna och var så redan när jag flyttade in. Jag lyckades få byte av golv i vardagsrummet, men inte i sovrummet som också skulle behöva (övriga golv ser bra ut). En del tapeter skulle också behöva fräschas upp. Huset är inte så handikappvänligt och saknar hiss, detta är på andra våningen av tre. Man hör tunnelbanan från balkongen och ibland i vardagsrummet, men inte i sovrummet. Detta är de enda nackdelar jag kan komma på, jag söker ny bostad av helt andra anledningar. Älskar denna lägenhet.
2024 års hyra: 7050 kr
*** VAD JAG SÖKER ***
Jag vill bo på tunnelbanenätet. Söderort, Västerort eller stan. Helst gröna linjen. I Söderort vill jag bo i Vantör, Hökis, Enskede och närliggande områden. Det är där mina kompisar bor. Jag har även kompisar i Vällingby och Råcksta så jag kanske även kan tänka mig att bo där.
Men har du andra idéer är jag öppen för förslag. Så länge det blir billigt per person!